HASTALIKLAR VE MÜCADELEKAYNAKBOYUTİNDİR
Bitki Hastalıkları Zirai Mücadele Teknik TalimatlarıT.C. Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı[5,24 Mb]

Ülkemizde geniş yere sahip olan meyvecilik üretimi, ekonomik olarak yapılmaktadır. Doğal olarak yarar ve fayda sağlanması istenir. Maddi ve manevi olarak refah bir düzey sağlanması istenir. Bunun için üretim esnasında problemlerle karşılaşılmak istenmez. Doğal olaylar sonucu hastalık ve zararlılarla mücadele edilmek zorunda kalınabilir.
Yetiştiricilikte bu sorunlar ile karşılaşmamak için gerekli tedbirler alınmalıdır. Gerek fidan seçiminde gerek toprak yapısında gerek dikim esnasında ve sonrasında yapılacak hususlara dikkat edilmelidir.
Bütün adımları özenle yaptığınız halde bir sorunla karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken kültürel önlemlerin alınması olmalıdır.
Bu kültürel önlemler için (tabi her hastalık için değişebilir) şunlar yapılabilir. Kullanılacak ekipman ve aletler her kullanımdan önce temizlenmelidir. Toprağınızda bulunan yabancı ot kontrolleri yapılmalı gereken tedbirler alınmalıdır. Varsa yetirilecek ürün içerisindeki bulaşıcı yaprak dal gibi aksamlar tarladan uzaklaştırılmalıdır. Kökleri çürüyen her ağaç hiç parça bırakılmayacak şekilde ortamdan uzaklaştırılmalıdır. Çünkü bulaşılacak her bir parça sağlıklı ürünleri tehlikeye sokmaktadır. Köklerin havasız kalması önlenmelidir. Varsa fazla su ortamdan tahliye edilmelidir. Sulama suları ve gübrelemeler tekniğe uygun yapılmalıdır.
Verilecek kimyasal mücadele ise bilen tarafında tespit edilip uygulanmalıdır. Verilecek kimyasal ürün çeşidine, toprak tipine, ağaç sayısına göre uygulanmalıdır. İlaçlamalar mümkünse hastalık başladığında yapılmalıdır. Uygun zamanda verilmelidir.