Diğer ürünler gibi bu üründe ülkemizde büyük bir öneme sahiptir. Zira yasa ile korunan tek üründür. Aynı zamanda siyah zeytin üretiminde dünya sıralamasında 1. Sırada yer almaktayız. Elde edilen zeytinlerin %75’i yağ %25’ ise zeytin olarak üretilmektedir. Ülkemiz zeytinin anavatanı kabul edilmiştir.

EKOLOJİK İSTEKLERİ

Diğer ürünlere oranla geçimsiz, verimsiz, kıraç topraklarda da yetişebilmektedir. Yıllık ortalaması 15-20 derece olan yerlerde yetişmektedir. Şayet iyi sulanabilecekse max.40 dereceye kadar dayanabilmektedir. Dayandığı min. Sıcaklık ise -7 derecedir.

Yıllık yağış miktarı 700-800 mm olan koşullarda iyi yetiştirilir. Kaliteli ürün elde etmek için Haziran ayında ihtiyaç duyduğu su, bitkiye verilmelidir. Dolu ve kar ise zeytin yetiştiriciliği için istenmeyen iklim koşulları arasındadır. Dikim için çok soğuk olan yerlerde güney yamaçlar seçilmelidir. Aynı zamanda zeytin, ışığı çok sevdiği için bol ışıklı bölgeler seçilmelidir.
Gübreleme; ürün kalitesine, ürün ve yağ miktarına, dane büyüklüğü ve küçüklüğüne etki eder. Bunun için yapılacak analizlerden sonra ihtiyaç duyulan elementler toprağa ve bitkiye verilmelidir. Gübre miktarı; ürün miktarına, ağaç yaşına vs. göre belirlenmelidir.

Budama şekilleri uygun vakitlerde ihtiyaç halinde yapılmalıdır. Bol sıcaklığı seven zeytin için güneş yanıklığından korumak gerekir. Bu yüzden fazla ve yanlış budamadan kaçınılmalıdır.
Bazı zeytin çeşitleri; Ayvalık, Gemlik, Domat , Manzanilla, Memecik, Arbequina, Koroneiki vs.

TESİS KURULUMU

Tesisin kurulacağı alanın iklim koşulları göz önünde bulundurularak fidan seçimi yapılmalıdır. Çeşit toprağın karakterine üretim amacına göre seçilmelidir. Toprak işlenmeli ve organik gübreler ile zenginleştirilmelidir. Uygun koşullarda yetiştirilen fidanlar toprakta açılan çukurlara yerleştirilmelidir. Çanak açılarak can suyu verilmelidir.

HASTALIK VE ZARALILARI

Bazı hastalıklar ve zararlıları; Zeytinlerde Halkalı Leke Hastalığı, Zeytinde Dal Kanseri, Zeytin Sineği, Zeytin Kara Koşnili vs.
Hastalıklarda ve zararlılarda mücadelede önemli olan dikim öncesi ve sonrasındaki bakımlardır. Sorunla karşılaşmamak için uygun koşullar sağlanmalıdır. Yaşanılacak problem karşısında ilk yapılacak önlem kültürel önlemlerdir sonrasında kimyasal mücadeleye başvurulabilir.
Unutmayalım sağlıklı gelecek için sağlıklı fidanlar şarttır.