Erik ülkemizde ve dünyada önemli bir yere sahiptir. Farklı ekolojilere uyum sağlar ve zengin anaçları sayesinde geniş alanlara yayılır. Kültürel kolaylığa sahiptir. Uzun hasat zamanı ve yüksek içeriğe sahip olduğu için yetiştirilmektedir. Türkiye olarak dünya sıralamasında ilk on içerisinde yer alıyoruz.

EKOLOJİK İSTEKLERİ

Yetiştiricilikte farklı çeşitlerin ve anaçların varlıkları sebebiyle farklı iklim istekleri mevcuttur. Soğuk ılıman iklim koşullarında rahatlıkla yetişebilmektedir. Avrupa grubu erikleri +7,2 derecenin altında ortalama 1000 saat soğuklama süresi isterlerken Can-Papaz grubu ve Japon grubu erikler ise ortalama 400-600 saat soğuklama süresine ihtiyaç duyarlar. Erik çeşitleri ve anaç çeşitlerine göre toprak istekleri de farklılık göstermektedir. Örneğin Avrupa grubuna ait anaçlar killi ve nemli topraklar severken can-papaz grubuna ait anaçlar yüzeysel kök geliştireceği için buna uygun toprak isterler.

Sulama ise yine ekolojik koşullar ve anaçlar göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Eğer bir bölgeye yıllık 750 mm’yi geçen yağışlar düşüyorsa bu bölgede erikler susuz yetiştirilebilir. Yağış miktarı bu rakamın altına düşüyorsa sulama yapılmalıdır kesinlikle. Erik ağaçları saçak kök gelişimi gösterdiği için en uygun sulama sistemi damlama sulama sistemidir.
Gübreleme için, tesis kurulmadan analiz yapılmalıdır. Tesisin kurulmasından itibaren her yıl organik gübre kullanılabilir. Bu gübreleme işlemi ile birlikte toprak yapısında bir hafifleşme görülür. Toprağın istekleri göz önünde bulundurularak verim çağında da gübreleme yapılır.

Budama, dikim yapıldıktan 3-5 yıl içerisinde şekil budaması olarak yapılmalıdır. Eğer ürün verime yatmışsa verim budaması da yapılmalıdır.
Bazı anaç çeşitleri; Myrobalan Çöğürü, Myrobalan B, Myrobalan 29-C, Marianna GF 8/1, Pixy, Saint Julien A klonu

HASTALIK VE ZARARLILAR

Bazı hastalık ve zararlılar şöyledir; Mumya (Monilya) Hastalığı, Yaprak Delen (Çil Hastalığı), Kırmızı Örümcekler, Yaprak Bitleri (Aphis Spp), Yaprak Büken (Cacoecia Sp), Cep Hastalığı (Taphrina Pruni) Dikim sonrası karşılaşılan sorunlar düzeltilmek istenildiğinde büyük emekler verilmektedir. Sonrası için yorulmak istemeyenler sağlam, sağlıklı, kaliteli, verimli fidanlar seçmelidir.

Sağlıklı bir tesis için kaliteli fideleri sizler için yetiştiriyoruz…