Elma, ülkemizde uzun zamandan beridir üretilmektedir. Diğer meyvelere oranla daha fazla yetiştirilmektedir. Bu nedenle dünya sıralamasında önlerde yer almaktayız.

EKOLOJİK İSTEKLERİ

Elma ılıman iklim bitkisidir. Yüksek olan ışık yoğunluğu meyvenin rengini oluşturur. Bu sebeple Akdeniz bölgesinde 800m’den yukarı olan yerlerde yetiştirilebilir. Kış aylarının soğukluklarına dayanabilirken yazın yüksek sıcaklıklarına uyum sağlayamaz. Sebebi ise yüksek sıcaklıkta elma, gelişimini yavaşlatır. Elma kireçli toprakları bitkide sarılık görüldüğü için sevmez. Tınlı, geçirgen toprakları sever.

Gübreleme diğer yetiştiriciliklerde olduğu gibi toprağın karakterine, bitkinin çeşitliliğine göre farklılık gösterebilir. Doğru ve dengeli şekilde yapılmalıdır. Yapılan analizler doğrultusunda gübreleme ihtiyacı karşılanmalıdır.

Meyveden verim ve kalite alabilmek için seyreltme ve budama işlemleri zamanında ve gerekli koşullarda yapılmalıdır. Dikim budaması, Şekil budaması, Mahsul budaması, Gençleştirme budaması gibi budamalarda mutlaka macun kullanılmalıdır.

Elma ağaçları da saçak köke sahiptir. Bu nedenle suya ihtiyaç duyarlar. Nemin yüksek olduğu koşulları severler. Verimin ve kalitenin artması için en iyi sulama zamanı yazın yapılan sulamadır. Yağan yağış miktarına göre mayıs gibi başlanılabilir yazın da devam edilir sulamaya. En uygun sulama damla sulama ve yağmurlama sistemleridir. Tabi ki ürünün isteyeceği su miktarı yıllık yağış miktarına, dağılımına, bitkinin çeşidine, ağacın büyüklüğüne vs. göre değişebilir.
Elma anaçlarının bazıları şunlardır; M 8, M 9, M 27, M 26, M 7, MM 106, M 2, MM 104, MM 111,M 16, M 25, MM 109
Bugün meyvecilikte en çok kullanılanları M 9 ve MM 106 anaçlarıdır.

Elma çeşitleri ise şöyledir; RED CHİEF, STARKRİMSON DELİCİOUS, STARKSPUR GOLDEN DELİCİOUS, JERSEYMAC, GRANNY SMİTH.

BAHÇE KURMA

Fidanlar sonbahar ve ilkbahar arası dikilir genelde. Ortamın iklim koşullarına göre de farklılık gösterebilir. Mesela kışı sert geçen yerlerde ilkbaharda, ılık geçen yerler de ise sonbaharda dikilebilir. Dikim için kaliteli, sağlıklı ve verimli fideler seçilmelidir. Toprağa dikilmeden önce dikim budaması yapılmalıdır.

HASTALIK VE ZARARLILAR

Bulunan hastalık ve zararlıların bazıları şöyledir; ELMA AĞ KURDU (Yponomeuta malinellus), ELMA KARA LEKESİ HASTALIĞI (Venturia inaequalis), ELMA GÖZ KURDU (Anthonomus Pomorum, ELMA İÇ KURDU (Cydia Pomonella), YAPRAK BÜKENLER (Archips spp.), İKİ NOKTALI AKAR (Kırmızı Örümcek) – (Tetranychus Urticae) v.s

Hastalık ve zararlılar karşısında mücadele kültürel önlemler ve kimyasal mücadele şeklinde olmalıdır. Verilecek kimyasal mücadelede kullanılacak ilaç ve miktar bilen tarafından belirlenmelidir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için önceden alınan önlemler hayat kurtarır. En önemli önlem ise gelecek vaat eden fideleri kullanmaktır.

Sağlıklı bir tesis için kaliteli fideleri sizler için yetiştiriyoruz…