CEVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİ

Ceviz, ülkemizde geniş alana sahiptir diğer ürünlere oranla. Ceviz üretiminde dünyada Türkiye 4. sıradadır. Fakat bu üretim ülke içerinde yeterli olmadığı için ithal edilmektedir. Ceviz yetiştiriciliğinde en önemli sorun istenilen özelliklere sahip olan üründeki yetersizliktir.

EKOLOJİK İSTEKLERİ

Uzun ömürlü olan ceviz, yaz sıcaklığında +38 dereceye kadar dayanıklılık gösterebilir. Bu derecenin üzerindeki sıcaklıkta meyve kalitesinde olumsuz koşullar görülmeye başlanır. İlkbaharda ve sonbaharda görülen donlar karşısında ise sürgünlerde zararlara yol açar.
Ceviz, saçak köklere sahip olduğu için süzek, derin, su tutmayan toprakları arzu eder. Tuza karşı hassasiyet gösterir. Bu nedenle toprak ve su içerisindeki tuz miktarı, ağaç isteğine göre göz önünde bulundurulmalıdır.

Gübreleme ise toprağın koşullarına ve bitkinin çeşidine göre belirlenmelidir.

Budama don olayları geçtikten sonra yapılmalı ve yara yerler macunlanmalıdır.

BAHÇE KURMA

Sağlıklı, kaliteli fideler seçilmeli daha sonra bahçe tesisi nereye kurulacaksa arazinin su koşulları ve toprak yapısı göz önünde bulundurulmalıdır. Don olaylarının gerçekleştiği yerlerde tesis kurmak tehlikelidir. Rüzgâr yönü de dikkate alınmalıdır.

HASTALIK VE ZARARLILARI

Ceviz iç kurdu (Laspeyresia pomonella L.), Ceviz Antraknozu (Gnomonia Leptostyla),Yaprak Gal Akarı (Eriophynes tristrıaites) (Uyuz). En çok görülen hastalık Kara leke, zararlı ise iç kurdudur. Mücadele içinde önce kültürel önlemler sonra gerekli görülürse kimyasal uygulanabilir. Verilecek ilaç miktarı ve çeşidi danışman kontrolü tarafından yapılmalıdır.

Sağlıklı bir bahçe için sağlıklı fideleri sizler için yetiştiriyoruz…