BADEM YETİŞTİRİCİLİĞİ

Badem Anadolu’nun en eski meyve türüdür. Ancak ülkemizde sadece badem üzerine kurulan bahçe sayıları çok azdır. Bu da gereken önemin verilmediğini göstermektedir. Var olan yerlere de gerekli bakım yapılmamaktadır. Ülkemizdeki badem istediği genellikle yurt dışından karşılanmaktadır. Son zamanlarda eskiye nazaran badem üretimi dünya üzerinde artmaya başlamıştır.

EKOLOJİK İSTEKLERİ

Badem, sıcak ve ılıman iklim koşullarını sever. Kış koşullarında -25 dereceye kadar dayanabilir. Badem, yazları sıcak ve uzun olduğu vakitlerde,kışın ise çok soğuk olmayan koşullarda yetiştirilebilir.
Alüvyal, süzek, derin topraklarda yetiştirilmesi yüksek verim sağlar. Kuraklığa karşı dayanıklı olduğu için kumlu, orta derece killi, kireçli, taşlı, çakıllı gibi topraklarda da yetiştirilebilir. Ağır killi ve nemli topraklarda yetiştirilmek istenirse de anaç olarak erik kullanıldığında sorun giderilebilir.
Gübreleme ise yapılacak analizler sonucu belirlenerek uygulanır.

Budama ile ilk yıllar içerisinde istenilen şekil verilmelidir. Genç ağaçların budanması için eğilim gösterilmelidir. Verim çağına gelmiş ağaçlar ise her yıl gözlenmeli ve her yıl budama yapılmalıdır.
Başlıca badem çeşitleri; Ferragnes, Ferraduel, Nonpareil, Teksas (Mission), Ne Plus Ultra, Peerles, Gülcan II (101-13), Thompson, Carmel Le, Price v.s.
Başlıca anaç türleri; Nemaguard, Erik anacı, Şeftali anacı, Şeftali x badem melez anaçları.

BAHÇE KURMA

Üretimin yapılacağı yerin iklim koşulları ve toprak özellikleri belirlendikten sonra bu bölgeye ve şartlara uygun fidanlar seçilmelidir. Bahçe kurulurken kullanılan ana çeşidin yanında tozlayıcı çeşit de kullanılmalıdır. Badem çabuk yetişebildiği için çok sık dikim yapılmamalıdır. Fidan dikimi sonrası birkaç kez sulama yapılmalıdır yaz ayları içinde. Dikim için ise toprak koşullarına göre 60-80 cm derinliklerinde çukur açılmalı ve dikilmelidir.

Sağlıklı bir bahçe için sağlıklı fideleri sizler için yetiştiriyoruz…