Armut, elmanın yetiştirildiği her yerde üretilebilir. Fakat armut elmaya göre daha bir hassasiyet ister. Sıcaklık ve kuraklık koşulları isteklerine göre sağlana bilirse Akdeniz bölgelerinde de yetişebilir. Dünyada armut üretiminde Çin, İtalya, ABD gibi ülkeler yer alır. İstatistik verilerine göre Türkiye de ise alan bakımından 4. sırada yer alırken üretimde 6. sıradadır.

EKOLOJİK İSTEKLER

Ilıman iklim koşullarında yetiştirilebilir. Kış donlarına karşılık dayanım süresi ise armut çeşitliliğine göre değişir. -20 ila -30 derecelere kadar dayanabilmektedir. Fakat uzun don olaylarında zarar görebilirler. Bu nedenle bahçeler çukur alanlara kurulmamalıdır.
Armut ağaçları rüzgâra karşı da hassasiyet göstermektedir. Sert esen rüzgârlar karşısında ağacın büyümesini ve meyve gelişimini olumsuz etkiler. Bu nedenle sert rüzgârların estiği alanlara rüzgâr kıranlar kurulmalıdır.
Armut, farklılık gösteren toprak koşullarında da yetişebilir. Organik madde miktarı fazla olan toprakları oldukça fazla severler. Bu sebeple fakir olan topraklar çiftlik gübreleri ile gübrelenmelidirler.
Armut yetiştiriciliğinde kullanılan anaçların bazıları şöyledir; P. Calleryana, P. Communis, Ahlat (P. eleagrifolia) Quince A, Quince C, Quince Adams, Old Home, OH X F97, Pyrus Dwarf vs.

BAHÇE KURMA

Bahçe kurulurken iyi dallanma gösteren fidanlar kullanılmalıdır. Çünkü iyi dallanmış fidanlar erken meyve verme eğilimindedirler. Bahçe aşılı fidanlar ile kurulacaksa bu kurulum ilkbahar ve sonbaharda olmalıdır. Ilıman olan bölgelerde kurulum olacaksa bu işlem sonbahar döneminde yapılmalıdır.
Birçok armut çeşitleri dikine büyüdüğü için yan dallar fazlaca dallanma göstermezler bu sebeple dallanmalar için budama iyi yapılmalıdır. Bilindiği üzere armut yetiştiriciliğinde en çok görülen hastalık ateş yanığıdır. Bu nedenle hastalığın görüldüğü yerlerde çatıyı oluşturacak ana dal sayısı 6-7 olmalıdır. Çünkü zaman içerisinde enfeksiyon nedeniyle bu dallarda eksilmeler olacaktır. Normal koşullarda ana dal sayıları 3-4 adet olmalıdır.
Armut kuraklığa karşı tolerans gösterse bile iyi bir verim elde etmek için sulamaya da dikkat edilmelidir. Büyümenin başladığı evredeki sulama, sürgünlerin oluşmasında büyük etki sağlar. Sonrasında verilen su ise meyvelerin iriliğine etki eder. Aşırı iri olmasını engeller. Kışlık armutda, çok fazla sulama koruma kalitesini olumsuz etkiler. Bu nedenle çeşitlerin farlılığına göre sulama iyi ayarlanmalıdır.

ARMUTTA BULUNAN HASTALIKLAR VE ZARARLILAR

Ateş yanıklığı, külleme, kara leke, memeli pas gibi hastalıklar ile psyilla, kabuklu bit, kırmızı örümcek, armut kaplanı, yaprak bitleri ve elma iç kurdu en önemli zararlılardandır. Üretim aşamasında görülen başlıca iki problem; ateş yanıklığı hastalığı ve armut yaprak psyillasıdır.
Problemlerle karşılaşmamak için dayanıklı fideler seçilmeli, bahçe kurulum aşamalarına uyulmalıdır ve sonrasında bakım iyi olmalı. Budama,gübreleme gibi istekleri karşılanmalı. Problemin varlığında ise kimyasal mücadeleye başvurulmalıdır.
Sağlıklı bir bahçe için sağlıklı fideleri sizler için yetiştiriyoruz…