DOKÜMANKAYNAKBOYUTİNDİR
ANTEP FISTIĞI YETİŞTİRİCİLİĞİMİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI[1.70 Mb]


Anavatanı Orta Doğu ve Orta Asya’ya dayanmakta olan Antep Fıstığ,ı ülkemizde de önemli bir yere sahiptir. En büyük üretimi İran sağlamaktadır. Çok narin olan Antep Fıstığı elle toplama hassasiyetine sahiptir.

EKOLOJİK İSTEKLERİ

Fıstık yetiştiriciliği için önemli etkenlerin başında sıcaklık gelmektedir. Yazın yüksek sıcaklık isteyen fıstık kışın düşük soğukluk ister. Kışın -15 dereceye kadar dayanıklılık gösterebilir. Kuvvetli kök yapısına sahip olmasına rağmen meyveye erken yatması, kaliteli verim elde etmek için; süzek, tınlı, kısmen kireçli toprakları sever.
Sulama, dikilen bölgenin yıllık yağış miktarına göre değişmekle beraber yıllık ortalama750-800mm su ihtiyacı ister. Yağış miktarının dışında yaz ayları içerisinde 20 günde bir su ister ve sulama sistemi olarak salma veya damla sulama kullanılabilir.

Gübreleme, Antepfıstığında düzenli verim alınamama sorunu sıklıkla görülebilmektedir. Bu nedenle ihtiyaç duyduğu beslenme sağlanmalıdır. Yeterli ve dengeli beslenilmesi sağlandığında verimde artış görülür. Eğer toprak, bitki besin elementlerince fakir ve noksan ise kesinlikle gübreler ile takviye verilmelidir. En uygun gübre dozları ise sağlıklı analizler sonucu belirlenmelidir.
Budama ise ağaçtan daha iyi bir verim elde edebilmek için, yaşlanmış ağaçları gençleştirmek ve ağaca şekil vermek için kesinlikle yapılmalıdır. Şekil budaması, ürün budaması ve gençleştirme budaması olmak üzere 3 farklı budama ihtiyaca göre belirlenir ve uygulanır.

Bazı fıstık türleri; Kırmızı (Ben) fıstık, Kavrulmuş Antep fıstığı, Boz iç, Meverdi iç, Kırmızı iç
Bazı fıstık çeşitleri; Melengiç (pistacia terebinthus, Siirt buttumu (pistacia khinjuk), Antep fıstığı (pistacia vera, Atlantik sakızı (pistacia atlantica)

BAHÇE TESİSİ

Bahçe tesis edilmeden önce toprak havalandırılmalı, yanmış gübreler ile zenginleştirilmelidir. Tesisin kurulacağı alanın iklim koşulları ve toprak şartları göz önünde bulundurularak fidanlar için alan açılmalıdır üründen alınacak verimin artması için toprak işlenmesi zamanında yapılmalıdır.Tesis kurulduktan sonra sulama ve yıllık bakımlar ihmal edilmemelidir.

HASTALIK VE ZARARLILAR

Antep fıstığında görülen bazı hastalıklar ve zararlılar; Kara Zenk hastalığı (septoria pistacina allesh), Fıstık beyaz kabuklu biti, Antep fıstığı koşnili, Şıralı zenk, Antep fıstığı psillidi, Fıstık karagöz kurdu, Fidan dip kurdu, Fıstık dal güvesi, Fıstık göz kurdu ,Fıstık iç güvesi, Antep fıstığı meyve iç kurdu v.s.
Hastalık ve zararlılar mücadelesinde kültürel önlemler ve kimyasal mücadeleye başvurulabilir. Fakat sorunlarla karşılaşmamak için uygun şartlarda ve koşullarda ürün yetiştiriciliği yapılmalıdır. Tesis için her şey harfiyen yerine getirilmeli, istenilen her özelliğe uyulmalıdır.
Ekonomik kayıpları yaşamamak için toprakla buluşturacağınız ilk fidan çok önemlidir.

Sağlıklı bir tesis için kaliteli fideleri sizler için yetiştiriyoruz…